NewsletterPDL Online shopPressContact
PDF Print E-mail

Selected Candidates 2013

Quicklinks 



First Name Last Name Nationality School Country





Female Candidates









Luciana Abreu de Sousa Brazil CEP em Artes Basileu França Brazil
Yuiko Adachi Japan Tanz Akademie Zürich Switzerland
Idun Baekken Norway The Norwegian National Ballet School, Oslo Norway
Isabelle Brouwers Germany English National Ballet School, London United Kingdom
Letícia Domingues Brazil Petite Danse School of Dance, Rio Brazil
Nicole Finken United States San Francisco Ballet School United States
Miko Fogarty Switzerland Westlake School for the Performing Arts, Daly City, CA United States
Tatiana Grenkova Russian Federation Escola de Dança do Conservatório Nacional, Lisbon Portugal
Kiely Groenewegen Australia Australian Conservatoire of Ballet, Richmond Australia
Naoka Hisada Japan Akademie des Tanzes Mannheim Germany
Yihan Hu China Guangzhou Art School China
Airi Igarashi Japan Reiko Yamamoto Ballet School, Ota Japan
Rumi Ikeda Japan Ecole. de HB, Kanazawa Japan
YeonChae Jeong South Korea HanBit Ballet Academy, Gwangju South Korea
Ida Anneli Kallanvaara Sweden National Academy of the Arts, Oslo Norway
Yumi Kanazawa Japan Lauridsen Ballet Centre, Torrance United States
Suji Ki South Korea Sejon University, Seoul South Korea
Momoka Kikuchi Japan Akademie des Tanzes Mannheim Germany
Urim Lee South Korea Seoul Arts High School South Korea
Nayeong Lim South Korea Seoul Arts High School South Korea
Ziyue Liu China Guangzhou Art School China
Xuechen Liu China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Elisa Lons France Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris France
Larissa Luna Brazil Ballet Adriana Assaf, Sao Paulo Brazil
Isidora Marković Serbia Ballet school "Lujo Davičo" Belgrade Serbia
Alysha Martignago Australia Classical Coaching Australia, Kedron Australia
Elenora Morris United States Pittsburgh Ballet Theatre School, PA United States
Juliana Paiva Brazil Petite Danse School of Dance, Rio Brazil
Deanna Pearson United States Akhmedova Ballet Academy, Silver Spring, MD United States
Johanne Wien Pedersen Norway The Norwegian National Ballet School, Oslo Norway
Jinhua Pei China Dance school attached to SYCM (Shenyang Conservatory of Music) China
Yunting Qiu China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Montana Rubin Australia The Dance Spot, Sydney Australia
Rio Sato Japan Hitomi Takeuchi School of Ballet, Fukushima Japan
Sera Schuller Australia Queensland Dance Performance College, Caloundra Australia
Emily Seymour Australia Tanya Pearson Classical Coaching Academy, Sydney Australia
Emily Suzuki Japan Acri-Horimoto Ballet Academy, Saitama Japan
Megan Wilcox United States Long Beach Ballet Academy, CA United States
Yuan Zhe Zi Xuan Canada Nationaal Ballet Academie, Amsterdam Netherlands
Kaho Yanagisawa Japan Acri-Horimoto Ballet Academy, Saitama Japan
Neneka Yoshida Japan Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris France





First Name Last Name Nationality School Country










Male Candidates









Simon Acri Japan Acri-Horimoto Ballet Academy Japan
Giuseppe Bausilio Switzerland American Swiss Ballet, Bern Switzerland
Harry Churches Australia Alegria Ballet Studios, Sydney Australia
Tiago Coelho Portugal Escola de Dança do Conservatório Nacional, Lisbon Portugal
Cesar Corrales Cuba Private lessons Taina Morales Nunez, Montreal Canada
William Dugan United States Next Generation Ballet @ The Patel Conservatory, Tampa, FL United States
Thomas Edwards United Kingdom Central School of Ballet, London United Kingdom
Lucas Erni Argentina Instituto Superior de Arte del Teatro Colon, Buenos Aires Argentina
Zunyuan Gong China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Na Guijun China Dance school attached to SYCM (Shenyang Conservatory of Music) China
Filip Hansen Norway The Norwegian National Ballet School, Oslo Norway
Andrei Theodor Iliescu Romania Liceul De Coregrafie "Floria Capsali" Bucuresti Romania
Riku Ito Japan Ballettschule Hamburg Ballett Germany
Xianhao Jiang China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Jin Jiayu China Guangzhou Art school China
Blake Kessler United States Orlando Ballet School, FL United States
Jin O Kim South Korea Seoul Arts High School South Korea
Wentao Li China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Ignacio Lopez Spain Kirov Academy of ballet of Washington DC United States
Yuri Marques da Silva Brazil Spinelli Escola de Dança, Rio Brazil
Cameron McCune United States The Raleigh School of Ballet, NC United States
Nathan Mennis Australia Queensland National Ballet, Brisbane Australia
Matias Oberlin Argentina Ballettschule Hamburg Ballett Germany
Adrian Oldenburger United States Capital City Dance Center, Urbandale, IA United States
Christian Pforr United States Koltun Ballet Academy, Watertown, MA United States
Zachary Rogers Canada Canada's Royal Winnipeg Ballet School Canada
Giacomo Rovero Italy Ballettschule Hamburg Ballett Germany
Tigran Sargsyan Armenia Tanz Akademie Zürich Switzerland
Francisco Sebastião Portugal Escola de Dança do Conservatório Nacional, Lisbon Portugal
Alexey Seliverstov Russian Federation Perm State Ballet College Russian Federation
Mengfan Shen China Guangzhou Art School China
Kondo Shigeyuki Japan Dance school attached to SYCM (Shenyang Conservatory of Music) China
Lorenzo Silingardi Italy Il Balletto, Castelfranco Veneto Italy
Marcos Silva Brazil Ballet Adriana Assaf, Sao Paulo Brazil
Arne Vandervelde Belgium Royal Balletschool of Antwerp Belgium
Ethan Watts United States Academy of Ballet San Francisco, CA United States
Guofeng Wei China The Secondary Dance School Attached to Beijing Dance Academy China
Joel Woellner Australia Houston Ballet Academy, TX United States
Masaya Yamamoto Japan Akiko Yokokura Ballet School, Nomi Japan
Jinhao Zhang China College of Design and Art Tong Ji University, Shanghai China

Candidates Selected at Danzamerica (Argentina):


Last Name First Name Nationality School Country
Bianca Gomes Vilarinho Teixeira Brazil Estudio de Dança Adriana Soares, Sao Paulo Brazil
Adhonay Soares da Silva Brazil Balé Jovem do Centro Cultural Gustav Ritter, Goiania Brazil
Verônica Vasconcelos da Silva Brazil Balé Jovem de Sao Vicente, Sao Paulo Brazil
 

Video Blogs

2014 Prix de Lausanne Video Blogs

During the 2014 Prix de Lausanne, ballet fans from all over the world got a glimpse into the dancers' lives thanks to daily video blogs...

Read more

Spotlight on Partners

Every month we highlight a different Prix de Lausanne partner.

Ballet Nacional Sodre

Read more

Join us on :

facebook_gray twitter_gray
youtube_gray weibo-icon_bw_5_85x85
InstagramIcon_new_83px_gray Tumblr-Icon_90_gray
youku_bw_85px wechat_bw_85

Subscribe to Newsletter :

Name:
Email: